Śluby i wesela na świecie - najciekawsze tradycje

Śluby i wesela na świecie - najciekawsze tradycje

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, a jego celebracja jest różnorodna i bogata w symbolikę w zależności od miejsca na ziemi. Tradycje ślubne na świecie odzwierciedlają historię, kulturę i wierzenia poszczególnych społeczności. W tym artykule przybliżymy najciekawsze tradycje ślubne, które mogą stać się inspiracją do stworzenia wyjątkowej ceremonii.

Tradycje ślubne w Polsce

Polska może pochwalić się bogatymi i różnorodnymi tradycjami ślubnymi. Jednym z ważniejszych momentów jest błogosławieństwo udzielane przez rodziców tuż przed wyjazdem do kościoła. Symbolizuje akceptację nowego związku i życzenia pomyślności dla młodej pary. Kolejne polskie tradycje ślubne to bramy weselne, gdzie sąsiedzi i przyjaciele nowożeńców ustawiają przeszkody na drodze do kościoła, które państwo młodzi muszą „wykupić” słodyczami lub alkoholem.

Przywitanie chlebem i solą to kolejny polski zwyczaj – młodzi, wchodząc na salę weselną, są witani przez rodziców chlebem i solą, symbolizującymi dostatek i gościnność. Panna młoda jest następnie przenoszona przez próg przez swojego nowo poślubionego męża, co ma zapewnić jej szczęście i ochronę przed złymi duchami.

Oczepiny, czyli rytuał zdjęcia welonu pannie młodej, a krawata lub muszki panu młodemu, ma miejsce o północy. Towarzyszą temu różne zabawy, konkursy i upominki dla gości, które angażują wszystkich biesiadników.

Zwyczaje ślubne w Niemczech

Jakie są inne zwyczaje ślubne na świecie? W Niemczech jest Baumstamm zersägen – wspólne przecinanie pnia przez młodą parę. Symbolizuje to, że młodzi będą musieli wspólnie pokonywać przeszkody na swojej drodze życiowej, a współpraca przy przecinaniu drzewa pokazuje, jak ważna jest wzajemna pomoc w małżeństwie.

Polterabend to kolejne tradycje ślubne w Niemczech, które polegają na tłuczeniu porcelany dzień przed ślubem. Goście weselni tłuką porcelanowe naczynia przed domem panny młodej, wierząc, że hałas i bałagan przyniosą szczęście nowożeńcom. Po tej ceremonii panna młoda zaprasza gości do siebie na skromny poczęstunek.

Brautentführung, czyli porwanie panny młodej, to sprawdzian dla przyszłego pana młodego. Rodzina i przyjaciele „porywają” pannę młodą i ukrywają ją w tajemniczym miejscu. Pan młody musi ją odnaleźć i wykupić od porywaczy, co stanowi zabawną i pełną napięcia tradycję.

Ślub i wesele w Grecji

Aby poznać inne tradycje weselne na świecie, warto przenieść się do Grecji. Tamtejsze śluby są pełne wyjątkowych i symbolicznych tradycji. Jednym z nich jest rytuał, podczas którego najmłodsze dziecko z rodziny kładzie się na łóżku nowożeńców, co ma zapewnić im szybkie doczekanie się potomstwa. Następnie na łóżko rzucane są pieniądze, aby zagwarantować młodej parze dostatek i szczęście.

W dniu ślubu odbywa się tradycyjne golenie pana młodego przez jego świadków i najlepszych przyjaciół. Przyjaciele pana młodego zbierają się, aby wspólnie pić wino, jeść ulubione przekąski i pomagać mu w przygotowaniach. Golenie brody przez świadka ma symbolizować oczyszczenie i gotowość do nowego życia.

Jakie są zwyczaje ślubne w Grecji, które można uznać za nietypowe? To spóźnienie panny młodej na własny ślub! Ta dziwna tradycja jest uważana za test cierpliwości pana młodego. Im dłużej musi czekać, tym bardziej pokazuje swoją wytrwałość i oddanie. Choć w innych krajach mogłoby to być faux-pas, w Grecji jest to część ślubnej ceremonii.

Tradycyjne wesele w Meksyku

Jeśli chodzi o najdziwniejsze tradycje ślubne, to Meksyk ma ich co niemiara. Pan młody w dniu ślubu powinien podarować przyszłej żonie prezent w postaci trzynastu złotych monet, które symbolizują oddanie i zaufanie. Monety są pobłogosławione przez kapłana podczas ceremonii i towarzyszą parze przez całe życie.

Podczas ceremonii weselnej para młoda jest obwiązywana „lassem” – długim sznurem, różańcem lub ozdobną wstążką. Ten gest symbolizuje miłość i jedność nowożeńców. Lasso, zazwyczaj przekazywane przez rodziców chrzestnych, jest zachowywane jako pamiątka i często przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jedną z najzabawniejszych tradycji jest zamiana ról podczas przyjęcia weselnego. Przyjaciele pana młodego starają się go „porwać” i schować, a panna młoda musi go odnaleźć i „uratować”. Tego typu zwyczaje ślubne na świecie dodają weselu radości i humoru, a także integrują gości weselnych.

Brytyjskie tradycje ślubne

Tradycje weselne w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, są głęboko zakorzenione w przesądach. Poślubienie mężczyzny o tych samych inicjałach przynosi pecha, a panna młoda musi mieć w orszaku druhny ubrane w identyczne sukienki, aby zmylić złe duchy. Symboliczną ochronę zapewniają także przedmioty, które panna młoda musi mieć przy sobie: coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego.

Dekoracje na wesele obejmują, zamiast tradycyjnego tortu weselnego, tort owocowy, wypełniony rodzynkami, migdałami, wiśniami i marcepanem. Górna warstwa tortu, znana jako „Christening Cake”, jest zamrażana i przechowywana na chrzest pierwszego dziecka nowożeńców.

Tradycje weselne w Irlandii

Jak wyglądają wesela w innych krajach? Irlandia jest znana ze swoich celtyckich tradycji ślubnych, z których wiele przetrwało do dziś. Pierścień Claddagh, przekazywany z pokolenia na pokolenie, symbolizuje miłość, lojalność i przyjaźń. Noszony na serdecznym palcu prawej dłoni przed ślubem, po ceremonii przechodzi na lewą dłoń.

Irlandzki taniec jest pełen energii i radości, ale panna młoda podczas pierwszego tańca nie może oderwać stóp od ziemi, aby nie przynieść nieszczęścia. Haftowana chusteczka, podarowana przez matkę panny młodej, ma zapewnić płodność i szczęście. Tradycyjnie, chusteczka jest przechowywana i przekazywana pierwszemu dziecku pary.

W Irlandii istnieje tradycja ozdabiania samochodów do ślubu. Auta ślubne często są dekorowane wstążkami, kwiatami i balonami. Popularne są także ozdoby na samochód ślubne z napisem „Just Married” oraz eleganckie, klasyczne samochody, które dodają uroku całej ceremonii. Dekoracje mają na celu podkreślenie radosnego charakteru wydarzenia i przyciągnięcie uwagi, zarówno podczas przejazdu nowożeńców do miejsca ceremonii, jak i na przyjęcie weselne.

Japońskie tradycje ślubne

Jak wyglądają pozostałe tradycje weselne na świecie, na przykład w krajach azjatyckich? Śluby w Japonii różnią się znacznie od zachodnich ceremonii. Para młoda zakłada tradycyjne kimona – kobiety w czerwieni, a mężczyźni w czerni. Ceremonię prowadzi duchowny „nakodo” w świątyni, przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów. W Japonii jedną z najbardziej malowniczych tradycji ślubnych są lampiony papierowe, które są wypuszczane przez nowożeńców na znak nadziei i marzeń na wspólną przyszłość. Te świetliste punkty tworzą magiczny widok, który pozostaje w pamięci na długo. Na zakończenie nowożeńcy oraz ich rodzice piją sake, co symbolizuje ich zjednoczenie.

Wesele jest organizowane zgodnie z rangą społeczną gości, co wpływa na rozmieszczenie miejsc przy stole. Ceremonia jest intymna, skupiona na duchowych wartościach i tradycji.

Ślub i wesele w Brazylii

Jeśli interesują Cię tradycje ślubne na świecie, w których króluje wystawność, udaj się w podróż do Brazylii. Dzień przed ślubem panna młoda wraz z kobietami z rodziny wyrusza do SPA na relaksujący dzień. Suknia panny młodej może mieć dowolny kolor, ale zgodnie z tradycją powinna zawierać imiona przyjaciół, którzy jeszcze nie są w związkach, aby i oni odnaleźli szczęście w miłości.

Podczas wesela, goście wrzucają pieniądze do butów panny młodej podczas tańca, aby wspomóc nowożeńców na nowej drodze życia. Te dziwne zwyczaje weselne symbolizują życzenia dostatku i pomyślności.

Tradycyjne włoskie wesele

Włosi to prawdziwi smakosze i mistrzowie celebrowania życia. Każdy ślub we Włoszech poprzedza huczne ogłoszenie tej nowiny. Przyjaciele i znajomi młodej pary rozwieszają w mieście plakaty, które zawiadamiają mieszkańców o nadchodzącym ożenku. Plakaty te są zazwyczaj bardzo pomysłowe, dopracowane i opatrzone figlarnymi hasłami.

Na weselu we Włoszech, nie tylko dekoracje sali, ale również jedzenie odgrywa kluczową rolę. Wielodaniowe menu, składające się z tradycyjnych włoskich potraw, jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Goście delektują się przysmakami, od przystawek po desery, a wszystko to przy akompaniamencie wina i muzyki. Wesela we Włoszech to prawdziwe święto życia i miłości, pełne radości, śmiechu i tańca.

Kenijskie tradycje ślubne

Jakie zwyczaje ślubne na świecie cieszą się najgłębszą symboliką i znaczeniem? W tym przypadku warto poznać kenijskie tradycje weselne, które obejmuje… plucie. Ojciec panny młodej spluwa na nowożeńców na pożegnanie, aby odpędzić złe moce i zapewnić im szczęście na nowej drodze życia.

Ceremonie ślubne w Kenii są często kolorowe i pełne życia. Tradycyjne tańce, pieśni i rytuały są integralną częścią obchodów, a goście ubrani w kolorowe przebrania imprezowe dodają uroku i magii całemu wydarzeniu. Wesela w Kenii są również okazją do spotkań rodzinnych i społecznych, które umacniają więzi i wspólnotę.

Szwajcarskie tradycje ślubne

Szwajcarskie tradycje ślubne są pełne symboliki i unikalnych zwyczajów. Jednym z najbardziej interesujących jest oblanie panny młodej błotem w przeddzień ślubu, co ma odstraszyć niechcianych zalotników. Ta tradycja, choć może wydawać się nieco dziwna, ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach i praktykach.

W Szwajcarii obrączki nosi się na lewej ręce, co według tradycji ma symbolizować, że „żyła miłości” biegnie wprost do serca. Szwajcarskie wesela są zazwyczaj podzielone na trzy części: ceremonię, kilkugodzinne apero, czyli koktajl z przekąskami i drinkami, oraz kolację. Ta struktura pozwala na stopniowe przechodzenie od formalnych obrzędów do bardziej swobodnej i radosnej zabawy.

Ślub i wesele w Egipcie

Egipskie śluby są bogate w tradycje i często bardzo wystawne. Wesela w innym krajach różnią się od tych, jakie zawierane są w Afryce. Przede wszystkim dlatego, że ceremonie są zazwyczaj aranżowane przez rodziców, co jest praktyką kontynuowaną od wieków w tej części świata. Przed rozpoczęciem uroczystości ślubnej grany jest marsz weselny zwany „Zaffa”, który wprowadza wszystkich w nastrój świętowania.

Przyjęcie weselne w Egipcie charakteryzuje się bogactwem i przepychem. Na pewno nie zabraknie tradycyjnej egipskiej muzyki, tańca brzucha, gry na bębnach i rogach oraz artystów z płonącymi mieczami. Egipcjanie wierzą, że palec, na którym noszona jest obrączka, to „vein amoris”, czyli „żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca.

Tradycje ślubne na świecie są niezwykle różnorodne i bogate w symbolikę. Od ceremonii pełnych barw w Afryce, po intymne rytuały w Japonii — każda kultura oferuje coś unikalnego. Poznanie tych zwyczajów może być inspiracją do stworzenia wyjątkowego i niezapomnianego ślubu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl