Jak nakryć stół weselny? Najważniejsze elementy dekoracji

Jak nakryć stół weselny? Najważniejsze elementy dekoracji

Planując wesele, jednym z kluczowych elementów, który wpływa na ogólną atmosferę i estetykę przyjęcia, jest nakrycie stołu na wesele. Odpowiednio zaaranżowane stoły weselne mogą zachwycić gości i wprowadzić wyjątkowy nastrój. Zatem jak nakryć stół weselny? Oto przewodnik po najważniejszych aspektach nakrycia i dekoracji stołu weselnego.

Jak najlepiej ustawić stoły na sali weselnej?

Ustawienie stołów na sali weselnej zależy od wielu czynników, takich jak liczba gości, wielkość sali oraz preferencje państwa młodych. Istnieje kilka popularnych układów:

 1. Układ prostokątny – stoły ustawione w rzędach, idealne dla dużych wesel. Pozwala na łatwe poruszanie się między stołami.
 2. Układ w kształcie litery U – doskonały do mniejszych przyjęć, zapewnia bliski kontakt między gośćmi.
 3. Układ okrągły – stoły okrągłe, sprzyjające integracji i rozmowom w grupach.

Dobór odpowiedniego układu wpływa na komfort gości oraz estetykę sali.

Elementy nakrycia stołu na wesele

Nakrycie stołu na wesele wymaga uwzględnienia kilku kluczowych elementów, które razem tworzą harmonijną całość. Zatem jak nakryć stół weselny?

 1. Obrusy na stół – wybór odpowiedniego obrusu jest fundamentem. Obrusy powinny być dopasowane kolorystycznie do motywu przewodniego wesela.
 2. Podtalerze – dodają elegancji i stanowią bazę dla pozostałych naczyń. Stylowe podtalerze warto dopasować do kolorystyki stołu.
 3. Kieszonki na sztućce – estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które porządkuje nakrycie. Klasyczne kieszonki na sztućce są dostępne w różnych stylach.
 4. Serwetki flizelinowe – dodają klasy i są wygodne w użyciu. Dodatkowo serwetki flizelinowe mogą być ułożone w artystyczny sposób.
 5. Bieżniki na stół – stanowią dekoracyjny element, który podkreśla kolorystykę i temat wesela. Bieżniki na stół można łączyć z obrusami dla uzyskania ciekawego efektu.

Jak prawidłowo nakryć stół weselny w restauracji? Zasady nakrycia stołu

Prawidłowe nakrycie stołu weselnego wymaga przestrzegania kilku zasad:

 1. Rozmieszczenie talerzy – główny talerz powinien znajdować się centralnie przed każdym krzesłem. Na nim układa się talerz na zupę lub przystawkę.
 2. Sztućce – układa się po bokach talerza. Noże po prawej stronie, widelce po lewej, a łyżki do zupy na zewnątrz po prawej stronie.
 3. Kieliszki – do wina białego, czerwonego oraz do wody ustawione są nad nożami, od prawej do lewej.
 4. Serwetki – mogą być umieszczone na talerzu lub obok talerza, w zależności od wybranego stylu.
 5. Dekoracje stołu ślubnego – kwiaty, świece oraz drobne ozdoby powinny być rozmieszczone tak, aby nie przeszkadzały gościom w rozmowie i jedzeniu.

Stół weselny – jak go udekorować?

Jak udekorować stoły weselne, aby zachwyciły gości i stworzyły niezapomniany klimat? Oto kilka wskazówek:

 1. Kwiaty – świeże kwiaty są klasyką dekoracji weselnych. Wystrój stołu weselnego kwiaty powinny być dopasowane do ogólnego motywu wesela.
 2. Świece – dodają ciepła i elegancji. Warto jednak zadbać, aby były stabilne i bezpieczne.
 3. Wizytówki na stół – pomagają gościom znaleźć swoje miejsca i dodają personalizowanego charakteru. Eleganckie wizytówki na stół mogą być również elementem dekoracyjnym.
 4. Elementy tematyczne – dodatki nawiązujące do motywu przewodniego wesela, np. muszelki na wesele nad morzem lub drewniane elementy na wesele w stylu rustykalnym.
 5. Bieżniki – warto wybrać bieżniki na stół w kolorze kontrastującym z obrusem, co doda głębi dekoracji.

Dekorując stół weselny, należy pamiętać o umiarze. Przystrojenie stołów weselnych powinno być eleganckie, ale nie przytłaczające. Ważne jest, aby goście mieli wystarczająco dużo miejsca na wygodne spożywanie posiłków.

Teraz wiesz już jak nakryć stół weselny! Właściwe nakrycie stołu na wesele oraz przemyślana dekoracja stołów są kluczowe dla stworzenia wyjątkowej atmosfery. Prawidłowe rozmieszczenie naczyń, sztućców i kieliszków, jak również odpowiednie dodatki, takie jak kieszonki na sztućce czy serwetki flizelinowe, wpływają na komfort gości. Dekoracje ślubne stołu powinny być dopasowane do motywu przewodniego wesela, co pomoże stworzyć spójną i elegancką całość. Dzięki przemyślanym dekoracjom, takim jak kwiaty, świece czy wizytówki na stół, można stworzyć niezapomnianą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wesela.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl