Jak eksponować roślinne dekoracje w pomieszczeniach?

Jak eksponować roślinne dekoracje w pomieszczeniach?

Zieleń roślin wypełnia przestrzeń atmosferą harmonii i spokoju. Doskonale komponuje się z innymi elementami wyposażenia wnętrz i dekoracji w różnych stylach. Zobacz, jak wydobyć piękno roślinnych kompozycji.

Las w słoiku – pomysł na prezent, który zrobisz własnoręcznie

Klasyczne, kwiatowe wiązanki były do niedawna nieodłącznymi kompanami składanych życzeń. Pojawiały się na ślubach, urodzinach, imieninach i z wielu innych okazji. Choć nie można odmówić uroku kolorowym kwiatom, wraz ze wzrostem popularności stylu skandynawskiego, coraz większe zainteresowanie budzą zielone, leśne kompozycje na bazie mchu. Słoje ozdobne wyłożone mchem chrobotkiem, są niezwykle efektowne.

W przeciwieństwie do kwiatowych bukietów są trwałe, podobnie jak rośliny doniczkowe. Nie wymagają jednak legendarnej “ręki do kwiatów”. Zamknięty ekosystem, jakim jest las w słoiku, jest łatwy w pielęgnacji. Mech ozdobny i jego leśni towarzysze lubią wilgoć, ale zamknięty słoik zapewnia im optymalne warunki. Wystarczy podlewanie 4-5 razy w roku. Jakie rośliny będą najlepsze do leśnej kompozycji, oprócz mchu? Wszystkie, które lubią wilgotne środowisko i niewiele światła, jak paprocie, bluszcze, maranty, fitonie czy urocza pilea. Wykonanie lasu w słoiku nie jest trudne i nawet osoby bez florystycznego zacięcia są w stanie go wykonać. Jeśli więc brakuje ci pomysłu na prezent, podaruj las w słoiku! To świetny na upominek na Dzień Babci, dla przyjaciółki z okazji imienin czy dla nowożeńców, zamiast bukietu.

Mech ozdobny ma wiele dekoracyjnych zastosowań, które nie ograniczają się do umieszczenia go w szklanym naczyniu. Używając chrobotka, można z powodzeniem tworzyć pionowe kompozycje: obrazy, panele, a nawet całe ściany z mchu. Do wykonania takiego oryginalnego obrazu, oprócz mchu oczywiście, wystarczy klej florystyczny, rama i tło: płyta korkowa, pilśniowa lub inne sztywne podłoże. Dzięki zastosowaniu mchu w różnych odcieniach zieleni i kępkach różnej wielkości, wykreujesz unikatowe, strukturalne dzieło. Obraz możesz podarować w prezencie lub powiesić w domu. Chrobotek nie wymaga światła, może więc zdobić nawet ciemne pomieszczenia. Posiada właściwości higroskopijne, czyli chłonie wilgoć z otoczenia, dzięki czemu zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Oprócz walorów estetycznych jest zatem prozdrowotny. Zarówno las w słoiku, jak i obraz z porostów z powodzeniem wykonasz samodzielnie. Potraktuj to wyzwanie jako weekendowy projekt DIY i zaangażuj do zabawy dzieci!

Oryginalne dekoracje na stół z roślinami

Poza sztampowymi kwiatami w wazonie, istnieją inne, ciekawe sposoby dekoracji stołu, zwłaszcza jeśli planujesz imprezę i chcesz zaskoczyć gości. Najprostszym, a efektownym sposobem będzie ustawienie świec pomiędzy kępkami mchu ozdobnego. Możesz wyłożyć nim ceramiczne talerze, drewniane skrzynki czy patery szklane i wyczarować magiczny nastrój w kilka chwil. Mech reniferowy pasuje do wnętrz we wszystkich stylach i na różne okazje: od romantycznej kolacji przy świecach po dekorację weselnego stołu. Wolisz kwiaty zamiast mchu? Zapleć z nich wieńce, a świece ustaw w środku. Płożące rośliny o długich pędach, jak bluszcze i inne pnącza, możesz po prostu ułożyć swobodnie wzdłuż stołu na jego środku.

Inną możliwością nietypowego przystrojenia stołu z zastosowaniem roślin są misy szklane wypełnione główkami kwiatów. Najlepsze do tego celu będą gatunki o dużych płatkach, jak gerbery, dalie i piwonie. To kolejna alternatywa dla tradycyjnych, pionowych wazonów. Obetnij łodygi i liście, a same główki umieść w wypełnionej wodą misie. Rewelacyjnie będą się prezentować zwłaszcza w płytkich naczyniach o dużej średnicy, jak np. misa szklana do kwiatów Ø 39 cm Ogromna, która pomieści nie tylko kwiaty, ale też pływające świeczki, które uczynią taką dekorację nietypowym świecznikiem. Kwiaty możesz zastąpić rozrzuconymi na dnie misy muszlami czy dekoracyjnymi kamieniami. To czarujący akcent nie tylko na stole, ale np. w łazience lub sypialni.

Relatywnie płytkie misy szklane, salaterki i pucharki są też świetną oprawą płożących się sukulentów, np. rojników czy gruboszy. W przeciwieństwie do roślin, które zdrowo rosną w zamkniętych lasach w słoiku, sukulenty nie lubią wilgotnego podłoża. Wymagają sporadycznego podlewania i lubią dobry drenaż, zatem naczynie do ich uprawy nie musi być wypełnione ziemią. Sukulenty naturalnie rosną w szczelinach skał, dlatego lepiej sprawdzą się – i będą wspaniale wyglądać – drobne kamienie.

A może trawa? Efektowne pióropusze w szklanych wazonach

Czas i umiejętności niezbędne do utrzymania roślin w cieszącej oko kondycji są przywilejem nielicznych. Jeśli nie masz florystycznego talentu, ale nadal zależy ci na roślinnych akcentach w domu, nic straconego. Alternatywą dla żywych roślin są suszone kompozycje. Najmodniejsza ostatnio trawa pampasowa – hit Instagrama – występuje w wielu rozmiarach, ale najbardziej spektakularny efekt osiągniesz, umieszczając w szklanym wazonie ogromne pióropusze. Osiągają nawet 180 cm wysokości. Tuby szklane perfekcyjnie wydobędą piękno suszonych traw. Pastelowe odcienie trawy idealnie komponują się we wnętrzach w stylu boho, ale w minimalistycznie urządzonych, eleganckich pomieszczeniach, robią jeszcze większe wrażenie. Nie wymagają podlewania i specjalnej pielęgnacji. Będą wspaniałą, bezproblemową dekoracją przez okrągły rok.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl